Työvoimakoulutus

721343 Logistiikan perustutkinto, kuorma-autonkuljettaja (osatutkinto, 60 osp)

Etsi avoimia työvoimakoulutuksia

721343 Logistiikan perustutkinto, kuorma-autonkuljettaja (osatutkinto, 60 osp)

 • Julkaistu:
 • Haku päättyy:
 • Koulutus alkaa: 1.10.2024

Kuvaus

Kiinnostaako sinua kouluttautua kuorma-autonkuljettajaksi? Tämä koulutus on tarkoitettu sinulle, mikäli olet työttömänä työnhakijana, irtisanoutumisuhan alaisena tai määräaikaisessa työsuhteessa, joka on päättymässä. Koulutus on työhallinnon (TE) rahoittamaa koulutusta.
Koulutus sopii sinulle, joka viihdyt auton ratissa ja olet vastuullinen autoilija. Myös asiakaspalveluhenkisyys on olennainen osa ammattia.

Nyt sinulla on mahdollisuus opiskella kuorma-autonkuljettajaksi 7 kuukaudessa. Alalla on ammattitaitoisille kuljettajille kova kysyntä, joten työllisyysnäkymätkin ovat hyvät. Koulutuksen jälkeen voit toimia kuorma-autonkuljettajana sekä pakettiautonkuljettajana.

Lisätiedot

VALINTAEDELLYTYKSET

Valittavilta hakijoilta edellytetään

1) asiakaspalveluhenkisyyttä ja vahvaa motivaatiota työskennellä kuorma-auton kuljettajana sekä soveltuvuutta kuorma-auton kuljettajan tehtävään
2) riittävää suomen kielen taitoa (taso B1.1, lisäksi alakohtainen kielitestaus),
3) vähintään 21- vuoden ikää,
4) vähintään B-luokan ajo-oikeutta,
5) ei vakavia liikennerikkomuksia viimeisen 3 vuoden aikana,
6) ryhmän 2 ajokorttia koskevat terveysvaatimukset,
7) hakija ei saa myöskään olla ajokiellossa tai väliaikaisessa ajokiellossa.

Koulutukseen hakeutuessa on toimitettava ajokorttirekisteriote, jonka voi tulostaa Traficomin sivuilta. Ennen koulutuksen aloittamista tulee esittää R2 ajokorttiluokan edellyttämä lääkärintodistus.

Koulutuksen aikana suoritetaan seuraavat tutkinnon osat:

Logistiikka-alan työympäristössä toimiminen 15 osp Kuorma-autonkuljettajana työskentely 35 osp Kuljetusalan perustason ammattipätevyys 10 osp
Koulutuksen aikana suoritetaan seuraavat korttikoulutukset:

Työturvallisuuskorttikoulutus ADR Hygieniapassi

Koulutus toteutetaan päiväopiskeluna, ajalla 1.10.2024 – 30.4.2025. Koulutus on päätoimista ja koulutus sisältää monipuolisesti lähiopetusta, etäopiskelua sekä verkko-opiskelua. Opetuspäivät pidetään arkipäivinä Porvoon Careerian toimipisteessä (Perämiehentie 6, 06100 Porvoo).
Lähiopetusta järjestetään neljänä päivänä viikossa seitsemän tuntia päivässä. Poikkeuksena korttikoulutukset, jotka pidetään klo 8.00-16.00. Lisäksi yksi päivä viikossa varataan etäopiskeluun.

Koulutukseen sisältyy olennaisena osana myös työssäoppimisjakso, joka kestää 3.2.2025 – 28.3.2025. Työssäoppimisjakso on täysipäiväistä, 35-40 tuntia viikossa, ja se on palkaton.

Koulutuksen loma-ajat ovat 23.12.2024 – 6.1.2025

Koulutuksen alussa jokaiselle opiskelijalle laaditaan Henkilökohtainen osaamisen kehittämissuunnitelma (HOKS) koulutuksen suorittamiseksi. Työvoimakoulutus on opiskelijalle maksutonta.

Maksullisia koulutuksessa ovat viranomais- ja materiaalimaksut tapauskohtaisesti noin 400 – 500 €. Tarkempi tieto viranomais- ja materiaalimaksuista henkilökohtaistamisen yhteydessä. Lisätietoja Careerian kouluttajalta:

Hannu Haarala puh. 0403558570 hannu.haarala@careeria.fi

Tietoa koulutukseen hakeutumisesta ja koulutuksen aikaisista taloudellisista etuuksista saa valtakunnallisesta puhelinpalvelusta Koulutusneuvonnasta ma-pe klo 9.00 – 16.15 numerosta 0295 020 702 tai koulutusneuvonta@te-toimisto.fi

Hakuaika: 3.6.2024 – 3.9.2024

Valinta tehdään kaksivaiheisesti.

Ensimmäisessä vaiheessa tehdään hakijoille esivalinta hakemusten perusteella, joten panostathan jo hakemukseen ja kerrot miksi sinut tulisi valita koulutukseen. Hakemuksessa on tärkeää tuoda esille koulutuksen edellä mainittuja valintaedellytyksiä koulutusohjelmaan sekä mahdollista aiempaa työkokemusta ja opintoja ja suomen kielen taitoa. Paperivalinta tehdään 5.9.2024.

Haastattelut ja ajonäyte:

Lopullinen valinta tehdään koulutushakemusten, haastatteluiden ja ajonäytteiden perusteella. Koulutushaastattelut ja ajonäytteet pidetään 12.9.-13.9.2024 kouluttajan tiloissa, Careeria, Perämiehentie 6, 06100 Porvoo. Haastatteluun otettava mukaan ajokorttirekisteriote, jonka voi tulostaa Traficomin sivuilta: https://www.traficom.fi/fi/asioi-kanssamme/kuljettajatiedot-ja-ajokorttiote Polku: tunnistautuminen -> Jatka palveluun -> Henkilökohtainen asiointi -> Ajokortti -> Lataa pdf versio ja tulosta.

Haastattelussa käydään läpi terveydentilavaatimukset. On tärkeää huomata, että lääkäri voi evätä kuorma-autokortin suorittamisen.

Koulutukseen valitaan enintään 18 henkilöä.

Kaikki haastatteluun osallistuvat hakijat suorittavat oppilaitoksen järjestämän ajokokeen B- luokan ajoneuvolla.

Koulutukseen hakeudutaan täyttämällä hakemus työhallinnon internet-sivuilla (www.tyomarkkinatori.fi > Henkilöasiakkaat> Haussa oleva työvoimakoulutus, kirjoita sanahaku kohtaan koulutuksen nimi tai numero 721343) tai jättämällä hakemuslomake TE-toimistoon tai Kuntakokeiluun. Mikäli täytät sähköisen hakemuksen ilman pankkitunnuksia, on sinun vahvistettava hakemuksesi TE-toimistossa tai Kuntakokeilussa ennen hakuajan päättymistä.

Huomioithan, että koulutushakemus on sitova, eikä sitä voi perua ilman pätevää syytä. Jättämällä koulutushakemuksen sitoudut osallistumaan koulutuksen valintatilaisuuteen ja aloittamaan koulutuksen, mikäli tulet siihen valituksi. Mikäli perut hakemuksen, et osallistu koulutuksen valintatilaisuuteen, tai et aloita koulutusta, TE-toimisto/kuntakokeilu selvittää oikeutesi työttömyysetuuteen (TTL 2 a luku 9 § 7 a-7 b sekä 2 a luku 10 §).
Koulutuksen aikaiset etuudet:

Koulutuksen ajalta sinulle voidaan maksaa samaa työttömyysetuutta (ansiopäiväraha/peruspäiväraha/työmarkkinatuki) johon sinulla työttömänä ollessasi on oikeus. Mikäli et ole työtön tai työttömyysuhan alainen (lomautettu tai osa-aikatöissä) selvitä etukäteen mitä etuutta olet oikeutettu saamaan koulutuksen ajalta. Tietoa työvoimakoulutuksesta ja koulutuksen aikana maksettavista taloudellisista etuuksista saa puhelimitse KOULUTUSNEUVONNASTA p. 0295 020 702, ma-pe klo 9-16.15 tai www.facebook.com/koulutusneuvonta www.facebook.com/koulutusneuvonta tai nettisivuilta https://tyomarkkinatori.fi/info/valtakunnalliset-neuvontapalvelut/henkiloasiakkaan-neuvontapalvelut/koulutusneuvonta, jossa chat-palvelu ma-pe 9-16. Koulutuksen valintatieto: Voit seurata sähköisestä asioinnista valintaprosessin etenemistä verkkopankkitunnuksillasi, sirullisella henkilökortilla tai mobiilitunnistuksella. Lopullinen koulutusvalintatieto on katsottavissa koulutusvalintojen jälkeen sähköisen asioinnin kautta (www.tyomarkkinatori.fi >Henkilöasiakkaat > TE-palveluiden oma asiointi > Henkilöasiakas > Oma asiointi > Asioi verkossa >Työvoimakoulutus)

 • Tarjoaja: Careeria Oy ⧉
 • TE-toimisto: Uudenmaan työ- ja elinkeinotoimisto
 • Lähiosoite: Perämiehentie 6
 • Paikkakunta: Porvoo, Uusimaa
 • Johtaako tutkintoon: Kyllä
 • Kesto: n. 7 kk
 • Ensisijainen ammatti: Kuorma-autonkuljettaja
 • Koulutuspaikkoja: 18